Slovensko

Košík: 0

Spolu: €0.00

AKO SA SPRÁVNE ZMERAŤ

Meraná osoba musí byť oblečená v spodnom prádle. Okolo pásu sa uviaže tkanička presne v oblasti kde je časť najužšia. Najlepšie meranú osobu pomeria iná merajúca osoba.


1-Obvod krku meriame pri jeho spodnej časti. (cez jamku)


2-Obvod pŕs meriame v mieste, kde sú prsia najväčšmi vyklenuté. Pri meraní dbáme na to, aby centimetrový pás zachytil vzadu spodné hroty lopatiek.


3-Obvod pása meriame v páse vodorovne, presne, neuťahujeme. Ale nemeriame ani príliš voľne. ( brušná časť nesme byť stiahnutá, meraná osoba musí byť uvoľnená)


4-Obvod bokov meriame voľne cez boky, to je kde je postava najširšia a dbáme, aby centimetrový pás bol vo vodorovnej polohe. Neuťahujeme, hlavne nie u silnejších postáv.


5-Šírku chrbta meriame cez chrbát, a to v miestach kde sú lopatky najväčšmi vyklenuté. Od podpažia k podpažiu. (kde je spoj ramena a podpažia)


6-Dĺžku chrbta meriame od krčného stavca, ktorý ľahko nájdeme hmatom, smerom nadol, po spodný okraj tkaničky označujúcej pás.


7-Dĺžku strany meriame od podpažia smerom na dol po označený pás. Dbáme na to aby postava stála vzpriameno. (pomôcť môže horný kraj podprsenky od ktorého môžeme merať)


8-Hĺbku bokov od vyznačeného pása smerom na dol po boky, kde je postava najsilnejšia (najširšia)


9- Dĺžku sukne merajte podľa následujúceho popisu.Na pás si priviažte šnúrku a skontrolujte či je rovnomerne položená na páse. Dĺžku sukne merajte od pása (šnúrky) cez prednú stranu stred, cez boky dolu a vzadu cez stred, do potrebnej dĺžky. ( pri dlhých šatách merať všetky miery aj v topánkach ktoré sa budú používať) Pozor !!!! Pri meraní dĺžky osoba musí stáť vzpriameno. Merajte len potrebnú dĺžku.


10-Prednú dĺžku od stredu pleca smerom dolu po tkaničku vyznačujúcu pás. Dbáme na to, aby centimetrový pás prechádzal cez výšku pŕs to je aby sme nemerali v jarčeku medzi prsiami.


11-Výšku sedu meriame na vzpriameno sediacej postave. Postava musí sedieť na rovnej ploche (nie na stoličke ktorá má prehĺbené sedadlo). Meriame od pása cez boky po plochu, na ktorej sedí. (obr.1c)


12-Výšku pŕs meriame od stredu pleca (obr.1a), alebo od krčnej jamky smerom na najvyšší bod pŕs (obr.1d).


13-Šírka pŕs je vzdialenosť medzi najvyššími bodmi pŕs.


14-Dĺžku ramena meriame od krku po ramenný kĺb.


15-Krížna miera je kontrolná(obr.1d a 1e). Meriame ju vzadu od stredu pása smerom na hor po nižšiu tretinu ramena a odtiaľ smerom na dol cez prsia po stred označeného pása v strede.


16-Dĺžku rukáva I. od ramenného kĺbu po mierne zohnutej ruke až po zápästie, prípadne do potrebnej dĺžky.


17-Dĺžku rukáva II. Od zápästia po lakeť.


18-Šírku rukáva I. meriame v podpaží okolo ruky.


19-Šírku rukáva II. (v lakti) meriame cez zohnutú ruku v lakti dookola a určíme šírku rukáva.


20-Šírku rukáva v zápästí meriame okolo zápästia s určením šírky.


21- Výšku ramenného kĺbu meriame od ramenného kĺbu po vonkajšej strane ruky smerom dolu až po pravítko ktoré sme si vložili do podpažia.


22-Obvod hrude pod prsiami meriame v oblasti kde je umiestnená podprsenka.


23-Dĺžku chrbta pod prsia meriame po spodnú časť zapínacieho pása podprsenky, Dbáme na to aby pás podprsenky bol vo vodorovnej polohe, rovnako vo výške ako je na prednom diely.


24- Dĺžka predného dielu pod prsia meriame ako mieru 15 od pleca smerom dole k pásu, ale meriame len po spodnú časť zapínacieho pása podprsenky.